Kalbos raidos užsiėmimai. Pamoka apie fonetinio suvokimo ugdymą ir leksinį-gramatinį kalbos struktūravimą pagal temą „Vaisiai Kalbos raida vaisių tema


Autorius: Arestova E. G.
Organizacija: MBDOU d\s "Scarlet Flower", Abakanas.
Sukūrimo metai: 2015 m
Pamokos apie kalbos raidą vyresniojoje grupėje santrauka tema: „Vaisiai“
Tikslas: Sukurti socialinės raidos situaciją per pažinimo ir kalbos žaidimą apie vaisius.
Užduotys:
1. Sudaryti sąlygas plėsti ir išaiškinti vaisių idėją, lavinti nuoseklią kalbą, dėmesį, mąstymą;
2. Sudaryti sąlygas vystytis vaikų gebėjimui sudaryti būdvardžius iš daiktavardžių, mažybinių daiktavardžių formų, formuojant giminingus būdvardžius (sultys iš obuolių, obuolių ir kt.), praktikuotis rašyti aprašomuosius pasakojimus apie vaisius, mįslės forma. pagal mokytojo pasiūlytą modelį ;
3. Sudaryti sąlygas tobulinti monologinę kalbos formą;
4. Ugdykite meilę ir pagarbą gamtai
Žodyno temos išplėtimas: vaisiai, obuoliai, kriaušės, slyvos, citrina, vynuogės, apelsinas, medis, sodas, vynmedis, prinokęs, aromatingas, kvapnus, sultingas, skanus, saldus, rūgštus, saldžiarūgštis, sklandus, raudonas, oranžinis , geltona , žalia, mėlyna, apvali, ovali, pailgi, nokinti, rinkti, paruošti; uogienė, uogienė, sultys Įranga: temos paveikslėliai, rutulys, magnetinė lenta, krepšelis su vaisių modeliais, mažas ekranas, telegrama, vaisių modeliai.
OD progresas
Org. Momentas
Mokytojas pasakoja vaikams, kad šiandien jie vyksta į kelionę, bet kur jie vyks, reikia spėlioti.
Užduoda mįslę:
Auga slyvos ir obelys,
Ir čia yra agrastai ir vyšnios -
Rudenį tiesiog turėk laiko
Derliaus nuėmimas čia. (sodas)
Kl.: Derlius nuimamas rudenį. Daržovės skinamos ir sode, ir darže. (vaisius).
– Rudenį vaisiai skinami soduose. Žmonės atsargiai nuima vaisius nuo medžių, kad jų nepažeistų. Vaisiai sveiki: juose daug vitaminų. Visi mėgsta vaisius, nes jie sultingi, saldūs, kvapnūs, aromatingi. Bet jie valgomi ne tik žali, bet ir iš jų gaminamos sultys, uogienės, troškinami vaisiai, konservai.
Mokytojas paima krepšelį ir išsiunčia vaikus į kelionę, bet tada ateina telegrama iš Fruktovič (jis prižiūri sodą)
Jis rašo:
„Brangūs vaikinai! Mūsų sode pūtė stiprus lietus ir vėjas, visi vaisiai krito nuo šakų ir išsibarstė. Prašau padėti man juos surasti!
Vaikinai mielai sutinka padėti Fruktovičiui ir leidžiasi į kelią.
Pagrindinė dalis
Mokytojas: „Vaikinai, aš radau vieną iš vaisių, bet aš jums jį parodysiu, bet pirmiausia atspėk mįslę“:
Apvalus, rožinis
Aš augau ant šakos.
Suaugusieji mane myli
Ir maži vaikai (obuolys)
Kas čia? Kokios formos yra obuolys? (apvalus).
Kokia tai spalva? (raudona).
Koks obuolio skonis? (saldus). Ką galime meiliai vadinti obuoliu? (obuolių). Kokias sultis galima gaminti iš obuolių? (obuolių).
Tada mokytojas meta kamuolį visiems paeiliui ir įvardija kitą vaisių, užduoda mįslę, o po to seka šio vaisiaus aprašymą pagal tokią schemą: vaisiaus pavadinimas - kokia forma - spalva - skonis - kaip galite meiliai vadinti – kokias sultis ruošti.
Didaktinis žaidimas su kamuoliu: „Pavadink sultis, pavadink uogienę“.
Vaisių sultys – vaisių sultys; obuolių sultys - obuolys; kriaušių sultys -...; apelsinų sultys - ...; slyvų sultys - ...; vynuogių sultys -...;Obuolių uogienė - obuolių; kriaušių uogienė - ....; ... iš oranžinės -....;
...iš slyvų-...ir t.t.
Siūlomos mįslės:
*Vaisiai yra oranžiniai ir sultingi
Padalinsiu į dalis.
Užteks šių gabalėlių visiems,
Na, žinoma, valgysiu pati. (oranžinė)
*Ji gimė žalia ant žydinčios baltos karūnos.
Ir tada ji augo ir paraudo.
Kai tik ji subrendo, ji pasidarė mėlyna. (Slyva).
*Tarp smaragdinių lapų bręsta daug nuostabių kekių.
Jie gaminami iš uogų ir turi nuostabų aromatą.
Ir mes juos vadiname... (vynuogės)
*Beždžionės mėgsta šį vaisių
Suaugusieji ir vaikai
Geltona, saldi ir sveika
Jis yra iš Afrikos. (bananas)
*Tu atrodai kaip lemputė ir taip pat kaip Vanka.
Tavo šonas rausvas, o kai ką nors įkandi, išsitaškys sultys. (kriaušė)
* Ant šakos kabo geltoni vaisiai,
Bet vaikai jo nemėgsta,
Šis vaisius nėra saldaus skonio,
Jis rūgštus. Lygus liesti.
Tai pats rūgštiausias vaisius, jį žmonės deda į arbatą.
Arbata pasirodo kvapni, todėl ją mėgsta visi.
(citrina)
Kūno kultūros momentas
Virsime kompotą. Vaikai žygiuoja ir sudaro ratą.
Jums reikia daug vaisių.
Čia:
Susmulkiname obuolius
Kriaušę susmulkinsime. "trupinėlis"
Išspauskite citrinos sultis, "supjaustykite"
Supilame kanalizaciją ir smėlį, „išspaudžiame“
Gaminame, verdame, kompotuojame. "įdėti"
Elkimės su sąžiningais žmonėmis. (gydyti).
Dabar pažaiskime su tavimi
Žaidimo pratimas „Ko trūksta? (vizualiniam dėmesiui lavinti)
Mokytojas iškelia prieš vaikus vaisių modelius. Vaikai prisimena vaisius ir skaičiuoja juos eilės tvarka (nuo 1 iki 6).
Tada jie užsimerkia, mokytojas išima vieną vaisių. Vaikai atspėja, kurio vaisiaus trūksta.
Žaidimas „Atspėk – ka“. Mįslių kūrimas – aprašymai apie vaisius.
Mokytojas išima krepšelį su manekenais vaisiais, paguldo vaisius ant stalo, išima mažą tinklelį ir uždengia juo vaisius.
Pedagogas: Vaikai, sprendėme mįsles apie vaisius. O dabar žaisime naują žaidimą „Atspėk“. Dabar užminėsiu mįslę apie vieną iš už širmos paslėptų vaisių: „Jis oranžinis, apvalus, minkštas, sultingas, kvapnus, saldžiarūgštis. Jis yra padengtas stora pluta ir yra padalintas į segmentus. Galite valgyti tiesiog taip. Iš jo galite gaminti sultis. Kas čia?"
Vaikai: Tai yra apelsinas.
Pedagogas: Teisingai. Dabar pakaitomis bando atspėti mįsles. Reikia prieiti prie manęs, parodyti, kokį vaisių išsirinkai už širmos, ir apibūdinti, papasakoti, koks jis spalva, forma, liesti, kvapas, skonis, ką iš jo galima paruošti, neįvardijant vaisių.
Vaikai paeiliui kuria mįsles – aprašymus. (4 - 6 mįslės - aprašymai). Kiti vaikai renkasi, kieno mįslė buvo geresnė ir įdomesnė. Nurodykite savo pasirinkimo priežastis.
Rezultatas:
Mokytoja dėkoja vaikams už pagalbą Fruktovičiui ieškant vaisių.
Vaikinai, kas buvo sunku? Kas tau patiko? Ką norėtum pakartoti dar kartą?
Kam šiandien padėjome? Apie ką jie kalbėjo?
Vaikai: atsakymai
Klasė baigta

"Vaisiai". Pamokos apie kalbos raidą vidurinėje grupėje santrauka

Tikslai:

Įtvirtinti ir patikslinti vaikų žinias apie vaisius;

Stiprinti vaikų gebėjimą iš daiktavardžių sudaryti būdvardžius, mažybines daiktavardžių formas;

Pataisykite skaičių serijų seką nuo 1 iki 5;

Sukurti žodyną šia tema; ugdyti vaikų gebėjimą logiškai mąstyti, regimąją ir klausomąją atmintį, dėmesį.

Įranga: vokas su laišku, vaisių kopijos: obuolys, apelsinas, vynuogės, bananas, kriaušė, citrina; krepšelis; projektorius; pieštukai, lapai su užduotimi „Atsek išilgai kontūro ir užpildykite“.

Pamokos eiga: Mokytojas informuoja vaikus, kad šiandien jiekeliauti, bet kur jie nukeliaus, turime spėlioti.

Užduoda mįslę:

Auga slyvos ir obelys,

Ir čia yra agrastai ir vyšnios -

Rudenį tiesiog turėk laiko

Derliaus nuėmimas čia. (sodas)

Rudenį nuimamas derlius. Daržovės skinamos ir sode, ir darže. (vaisius).

Mokytojas paima krepšelį ir išsiunčia vaikus į kelionę, bet tada ateina telegrama iš sodininko (jis prižiūri sodą)

Jis rašo:

„Brangūs vaikinai! Mūsų sode buvo stiprus lietus ir vėjas, o visi vaisiai krito nuo šakų ir išsibarstė. Padėkite man juos surinkti"

Vaikinai mielai sutinka padėti sodininkui ir leidžiasi į kelią.

1) Mokytojas: „Vaikinai, aš radau vieną iš vaisių, bet jums jo neparodysiu, pirmiausia atspėk mįslę“:

*). Vaisiai yra oranžiniai ir sultingi

Padalinsiu į dalis.

Užteks šių gabalėlių visiems,

Na, žinoma, valgysiu pati. (oranžinė)

Kas čia? Kokios formos yra apelsinas? (apvalus). Kokia tai spalva? (oranžinė).

Koks apelsino skonis? (saldus). Ką galime meiliai vadinti apelsinu? (oranžinė). O kokias sultis galima padaryti iš apelsino (apelsinų). Žodžio padalijimas į skiemenis, žaidimas „Vienas – daug“

Pirštų gimnastika „Oranžinė“

Mes pasidalinome apelsinu
Mūsų daug, bet jis vienas.
Ši skiltelė skirta ežiukui.
Šis gabalas skirtas greitiesiems.
Šis gabalas skirtas ančiukams.
Šis gabalas skirtas kačiukams.
Šis gabalas skirtas bebrui.
O vilkui – žievelė.
Jis ant mūsų pyksta - Bėda!!!
Bėk į visas puses!

Galvosūkiai:

*). Apvalus, rožinis

Aš augau ant šakos.

Suaugusieji mane myli

Ir maži vaikai (obuolys)

Kas čia? Kokios formos yra obuolys? (apvalus). Kokia tai spalva? (raudona) .

Koks obuolio skonis? (saldus). Ką galime meiliai vadinti obuoliu? (obuolių). Kokias sultis galima gaminti iš obuolių? (obuolių) . Žodžio padalijimas į skiemenis, žaidimas „Vienas – daug“

Tada mokytojas suranda kitą vaisių, užmeta mįslę ir seka šio vaisiaus aprašymą pagal tokią schemą: vaisiaus pavadinimas - kokia forma - spalva - skonis - kaip jį galima meiliai vadinti - kokios sultys pasiruošti.

*). Ant šakos kabo geltoni vaisiai

Bet vaikai jo nemėgsta,

Šis vaisius nėra saldaus skonio,

Jis rūgštus. Lygus liesti. (citrina)

*). Beždžionės mėgsta šį vaisių

Suaugusieji ir vaikai

Geltona, saldi ir sveika

Jis yra iš Afrikos. (bananas)

*). Šis vaisius yra gero skonio ir atrodo kaip lemputė.. (kriaušė)

2). Žaidimas „Derlius“

3). Žaidimo pratimas „Ko trūksta? »(vizualiniam dėmesiui lavinti)

Mokytojas iškelia prieš vaikus vaisių modelius. Vaikai prisimena vaisius ir skaičiuoja juos eilės tvarka (nuo 1 iki 5). Tada jie užsimerkia, mokytojas išima vieną vaisių. Vaikai atspėja, kurio vaisiaus trūksta.

Didaktinis žaidimas „Ketvirtasis nelyginis“

Kūno kultūros momentas

Virsime kompotą.

Jums reikia daug vaisių. Čia:

Susmulkiname obuolius

Kriaušę susmulkinsime.

Išspauskite citrinos sultis

Supilkime kanalizaciją ir smėlį,

Gaminame, verdame, kompotuojame.

Elkimės su sąžiningais žmonėmis.

Mokytoja padėkoja vaikams už pagalbą sodininkui ieškant vaisių ir kviečia pagaminti jam dovanas: apibrėžti ir nuspalvinti obuolį. Mokytojas paaiškina ir parodo, kaip teisingai atsekti ir piešti, su vaikais aptaria jų formą ir spalvą, vietą lape. Mokytoja pagiria vaikus už gerus piešinius, surengia vaikų darbelių parodą. Jis pasakoja vaikams apie tai, koks obuolys saldus ir aromatingas. (žodyno aktyvinimas).

Vaikinai, už jūsų gerą darbą renkant vaisius, sodininkas davė jums rašiklius. Ačiū.


Vyresniosios grupės frontalios pamokos leksine tema „Vaisiai. Sodas"

(Pirmieji studijų metai)

Programos turinys:

Tikslas:žodyno išplėtimas ir aktyvinimas.

1. Išmokti sudaryti būdvardžius iš daiktavardžių.

2. Išmokite derinti daiktavardžius su būdvardžiais lytimi, skaičiumi ir didžiosiomis raidėmis.

3. Išmokite derinti skaitvardžius su daiktavardžiais.

4. Ugdykite rišlią kalbą, išmokite rašyti aprašomąjį pasakojimai apie vaisius.
5. Ugdykite foneminį suvokimą ir mąstymą.
6. Lavinti kalbos derinimą su judesiu, dirbti pagal kalbos tempą ir ritmą.
7. Lavinkite smulkiąją motoriką.
8. Sukurkite vizualinio objekto gnozę.
9. Ugdykite sklandų kalbos iškvėpimą.


Įranga: paveikslėliai, kuriuose vaizduojami vaisiai, rutulys, vaisiai, iškirpti iš spalvoto popieriaus ant virvelių, aprašomojo pasakojimo rašymo plano schema, manekenai arba vaisių nuotraukos už sąskaitą.

. Laiko organizavimas

1. Logopedas:- Tas, kuris pavadins vaisius, atsisės.

Logopedas:- Šauniai padirbėta! Dabar skydelyje rodysiu po vieną paveikslėlį, o jūs atsakysite į klausimus Kuris? Kuris? Kuris?

Citrina – geltona, sultinga, rūgšti, ovali;

Oranžinė – oranžinė, apvali, saldi, sultinga;

Kriaušė – saldi, geltona, sultinga, kieta;

Obuolys – saldus, raudonas, sultingas, apvalus;

Slyva – mėlyna, ovali, saldi, sultinga;

Persikas – apvalus, sultingas, rausvas, saldus;

Logopedas:- Šauniai padirbėta! Dabar pažaiskime su kamuoliu.

II. Žaidimas „Greitai surask klaidą“ (su kamuoliu)

2. Logopedas:- Aš ištarsiu nuosprendį ir messiu tau kamuolį, o tu surasi klaidą, pataisysi sakinį ir mesi kamuolį atgal man.

Ant medžio auga (gražios) obelys. Kokie obuoliai auga ant medžio?

Surinkome (turtus) kriaušių derlių. Kokį derlių nuėmėme?

Mama nupirko dukrai (saldų) persiką. Kokį persiką nupirko mama?

Močiutė draudžia valgyti (nešvarius) vaisius. Kokius vaisius tau draudžia valgyti močiutė?

Parduotuvėje pirkome (dideles) slyvas. Kokias slyvas pirkai parduotuvėje?

3. Logopedas:- Vaikinai, jūs puikiai atlikote užduotį. Paimkite po vieną vaisių ir pavadinkite jį. Dabar paimkite už virvelės ir pūskite. Pakilo lengvas vėjelis ir vaisiai ant šakų tyliai siūbavo. O dabar pūtė stiprus vėjas, vaisiai ant šakų smarkiai siūbuoja.

(Vaikai pučia ant vaisių, iškirptų iš spalvoto popieriaus ant virvelių.)

Logopedas:- Gerai padaryta, vėjas baigėsi. Įdėkite vaisius į voką.

Dabar pažaiskime pirštais.

4. Pirštų gimnastika „Į sodą slyvoms“

Pirštas storas ir didelis. Pakaitomis sulenkite pirštą,

Nuėjau į sodą skinti slyvų. apie kurį kalbama

Indeksuokite nuo slenksčio ir ištiesinkite.

Parodė jam kelią.

Vidurinis pirštas yra tiksliausias:

Jis numuša slyvas nuo šakos.

Bevardis valgo

Ir mažasis pirštas yra džentelmenas

Sodina sėklas į žemę.

5. Aprašomosios istorijos apie vaisius sudarymas pagal planą. (nuotrauka)

Kas čia?

Kokia spalva?

Kur jis auga?

Kokia forma

Koks skonis?

Ką iš jo galima virti?

1. Fizinis pratimas "Sodininkas"

Vakar vaikščiojome sode, Jie vaikšto ratu, susikibę rankomis.

Pasodinome serbentus. Jie „iškasa“ duobę ir „pasodina“ į ją krūmą.

Obelis balinome kalkėmis ir kalkais. Judinkite dešinę ranką aukštyn ir žemyn.

Sutaisėme tvorą, „Pataikėme“ plaktuku.

Pradėjome pokalbį: vienas vaikas ateina į ratą.

- Pasakyk man, mūsų sodininke,

Ką duosi mums kaip atlygį?

- Aš tau duosiu violetines slyvas kaip atlygį, sulenkite po vieną pirštą.

Medaus kriaušės, didžiausios,

Visas kilogramas sunokusių obuolių ir vyšnių.

Štai ką aš tau duosiu kaip atlygį!

7. Žaidimas „Kokius vaisius matai?

Logopedas:– Pažiūrėkite į paveikslėlį ir įvardykite, kokius vaisius matote.

8. Žaidimas „Suskaičiuok vaisius“

Vienas obuolys, du obuoliai, trys obuoliai, keturi obuoliai, penki obuoliai.

Vienas bananas, du bananai, trys bananai, keturi bananai, penki bananai.

Viena kriaušė, dvi kriaušės, trys kriaušės, keturios kriaušės, penkios kriaušės.

Logopedas:– Visi vaisiai suskaičiuoti, gerai padaryta.

9. Žaidimas „Ką galime pagaminti iš vaisių“

Logopedas:– Dabar aš pavadinsiu vaisius, o jūs atsakysite, ką iš jo galima paruošti:
obuolys – obuolių sultys, pyragas, apelsinų kompotas
slyva – slyvų sultys, uogienė, arbūzų kompotas

kriaušė – kriaušių sultys, persikų kompotas
ananasas – ananasų sultys vynuogės

10. Žaidimas „Pasakyk žodį“

Mes su broliu iki šiol ginčijamės: O jūs, apgavikai, meluojate,

Kas skaniau: arbūzas ar... neauga ant eglutės...

Jei lankysime Natą, ji išdidžiai dainuos ant šakos,

Saugios granatos, Mėlynos su duobe...

Kareiviai jų neapleidžia,

O, skanūs, sultingi granatai.

Turime atogrąžų svečią. Mums reikia cukraus mašinos,

Ilgauodegis... Valgyti su šypsena...

VYRESNIŲJŲ GRUPĖS MAZGŲ APIBŪDINIMAS APIE KALBOS PLĖTRAS „DARŽOVĖS IR VAISIAI“

Tikslas: Visų žodinės kalbos komponentų ugdymas įvairiose veiklose.
Užduotys:
o pratinti atskirti žodžius, reiškiančius daikto veiksmą;
o išmokti užduoti klausimus žodžiams, reiškiantiems objekto veiksmą.
o skatinti nuoseklios kalbos, vizualinio dėmesio, kalbos ugdymą
o klausa, mąstymas, artikuliacija, kalbos derinimas su judesiu.
o diegti pagarbą gamtai.
Įranga: peizažo lapas, spalvoti pieštukai, multimedijos įranga, vaisių nuotraukos, medis, žemėlapiai, daržovių ir vaisių maketai, 2 krepšeliai, kamuolys.
Žodyno darbas: baklažanai, daržovių sodas, vaisiai, skanus, sodas, saldus, vaisiai.
Metodinės technikos: iliustracijų peržiūra; išraiškingas skaitymas; istorijų sudarymas pagal paveikslėlius; skaitydamas S. Mikhalkovo eilėraštį
„Daržovės“, Bokova „Derlius“; piešimas.
GCD judėjimas:
Laiko organizavimas.
Pedagogas:
- Sveiki bičiuliai! (pabarbenti į duris)
- Vaikinai, kas atėjo pas mus? (rodo lėlę)
- Vaikinai, žiūrėk, Nastja šiandien atėjo pas mus su voku.
- Ar nori sužinoti, kas yra voke?
Pagrindinė dalis.
- Vaikinai, Nastja, kviečia mus įminti mįsles. (Po kiekvienos mįslės ekrane paeiliui pasirodo obuolys, citrina, bananas ir kriaušė).
1. Ant šakos kabo bandelė,
Jo rudas šonas šviečia. („Apple“).
2. Geltonieji citrusiniai vaisiai
Auga saulėtose šalyse.
Bet skonis rūgštus,
Ir jo vardas... (Citrina).
3. Vaikai žino šį vaisių
Jie myli ir valgo jo beždžiones.
Jis kilęs iš karštų šalių
Auga tropikuose... (Bananas).
4. Šis vaisius skanus
Ir atrodo kaip lemputė. (Kriaušė).
Auklėtojas. Lengvai įminei mįsles. Kaip vienu žodžiu apibūdintumėte tai, ką matote nuotraukose?
(Vaikų atsakymai)
Didaktinis žaidimas
Pedagogas: Atėjome į parduotuvę, kurioje prekiaujama daržovėmis ir vaisiais, jų galite nusipirkti, jei apibūdinsite vaisius ar daržoves.
- Kad jums būtų lengviau juos apibūdinti, naudosime žemėlapius (geometrinės formos, spalvos, skonis)
Vaikai renkasi pardavėją naudodami rimą:
Ei, doo, oi, ai, doo, doo!
Dabar eisiu į sodą
Pasirenku daržoves
Žalių šviežių kopūstų sriubai
Kur tu, daržovės?
Geriau pasislėpk, aš ateinu!
Pirmiausia perka mokytojas (pateikia aprašomosios istorijos pavyzdį), tada vaikai.
Pedagogas:– Vaikai, tie, kurie pirko daržoves, eina į dešinįjį krepšelį, o tie, kurie pirko vaisius – į kairę.
Patikrinkite su vaikais, ar jie teisingai jį padėjo.
Pedagogas:- Daržovių ir vaisių likome ant padėklo, dėkime ir juos į krepšelius.
Vaikai įvardija daržoves ir vaisius, kuriuos deda į krepšelį.
Pedagogas:- Šauniai padirbėta. Vaikai, ką mes įdėjome į dešinį krepšį, o ką į kairę?
– Vaikinai, kur auga daržovės?
- Tai čia pat sode. Dabar eisime į sodą ir ten dirbsime.
Fizinis pratimas „Sode“
O dabar, vaikinai, laikas mums eiti į sodą ir nuimti derlių.
Eisime į sodą
Nuimsime derlių.
Vilkime morkas
Ir kassime bulves.
Supjaustysime kopūsto galvą,
Apvalus, sultingas,
Labai skanus.
Išsirinkime truputį rūgštynės
Ir grįžkime taku atgal.
(Vaikai vienas po kito vaikšto ratu).
(Veiksmų imitacija).
Pedagogas:
- Dabar, vaikinai, susėskime ratu ir pažaiskime. „Paskambink man maloniai“.
Aš messiu tau kamuolį ir pavadinsiu daržoves ar vaisius, o tu grąžinsi kamuolį man ir kalbėk maloniai.
Pedagogas:
agurkas - agurkas
pomidoras - pomidoras
kopūstas – kopūstas
- Šauniai padirbėta!
- Užimkite savo vietas.
Žaidimas "Vienas-daug"
Pedagogas: O dabar keičiu žaidimo taisykles. Išdaliju atvirutes su daržovių ir vaisių nuotraukomis. (Mokytojas parodo vienos daržovės ar vaisiaus paveikslėlį. Vaikas turi kortelę su tomis pačiomis daržovėmis ar vaisiais daugiskaita).
Pedagogas:
o vienas mandarinas
o vienas obuolys
o vienas granatas
o vienas ananasas
o viena kriaušė
Vaikai:
o daug mandarinų
o daug obuolių
o daug granatų
o daug ananasų
o daug kriaušių
Pedagogas: Kitas žaidimas „Surask papildomą“(kortelės ar paveikslėliai ekrane).
Obuolys, avietės, kriaušės, slyvos.
Granatas, apelsinas, sviesto skardinė, bananas.
Mandarinai, persikai, svarainiai, ropės.
Slyvos, pipirai, pomidorai
Pedagogas:
- Vaikinai, įvardinkite vaisius, kurių vardai prasideda garsu [a].
- Kurių daržovių pavadinimai prasideda garsu [r].
- Šauniai padirbėta!
Pedagogas:– Kur auga daržovės ir vaisiai?
Vaikų atsakymai.
Pedagogas: Ką žmonės veikia savo soduose rudenį?
Vaikų atsakymai.
Pedagogas: Klausyk eilėraščio.
Saulė, saulė linksmesnė,
Šviesk daugiau šviesos, sušildyk!
Lietus, lietus, netrukdyk man
Surinkite mums derlių
Kriaušės, obuoliai soduose,
Pomidorai laukuose
Netrukdyk man pjauti kviečių,
Netrukdyk mums kasti
Burokėliai, ridikai ir bulvės,
Ir, žinoma, morkos!
Kad atėjus žiemai,
Dėžės buvo pilnos.
(Zavalnyuk)
Pedagogas:– Kaip manote, kodėl jie augina, renka ir saugo daržoves bei vaisius?
Vaikų atsakymai.
Pedagogas:– Kaip manote, ar daržovės ir vaisiai naudingi sveikatai?
Vaikų atsakymai.
Žaidimas „Užbaigk vaisius“
Pedagogas:
- Užbaikite piešti vaisius ir nustatykite, kokį vaisių pavaizdavote. (Ant popieriaus lapo pusė obuolio, pusė kriaušės; vaikams patariama nupiešti, nuspalvinti, atpažinti).
Pedagogas: Puiku, šiandien daug išmokote, daug išmokote. Padėjo mūsų Nastjai.
Pamokos santrauka.
Paimkite žalią obuolį tiems, kuriems šiandien buvo labai įdomu, suprantama ir lengva. Geltoną obuolį pasiims tas, kuriam buvo įdomu, bet šiek tiek sunku atlikti užduotį. Tas, kuriam šiandien klasėje buvo labai sunku ir neįdomu, ims raudoną obuolį. Dabar suklijuosime jūsų obuolius ant sodo medžio ir pamatysime, kokia obelis augs mūsų sode. Pažiūrėkite, vaikinai, kokia graži mūsų obelis.
O jūsų laukia staigmena.Išnešami krepšeliai obuolių. Vaikai ima mėgstamus vaisius.

Dolženko Tatjana Gennadievna

Šiaurės Kazachstano regionas

Ayyrtau rajonas

Vaikų darželis „Balapan“

Pamokos santrauka apie kalbos raidąantroje jaunių grupėje

Tema:"Vaisiai"

Tikslas: Skatinti kalbos, kaip bendravimo priemonės, vystymąsi.

Užduotys:

    Plėsti žodžių žinias;

    tobulinti taisyklingą kalbos struktūrą;

    iš pradžių susidaryti idėją apie kiekybinius ir kokybinius objektų skirtumus;

    lavinti atmintį įsiminti trumpus eilėraščius ir eilėraščius;

    skatinti artikuliacinio ir balso aparato vystymąsi, kalbos kvėpavimą, klausos dėmesį;

    padėti vaikams atsakyti į paprastus klausimus („ką?“, „kas?“, „ką jis daro?“) ir sudėtingesnius klausimus.

Pamoka sudaryta naudojant tokius kalbos raidos metodus kaip: „Stebuklingas dėžutė“, iliustracijų paroda, mįslių uždavimas, trumpų eilėraščių ir eilėraščių įsiminimas, artikuliacinė gimnastika, kvėpavimo pratimai, žaidimai su smėliu ir vandeniu, atsakymai į klausimus algoritmas.

Preliminarus darbas

Priimamajame iškabinta skrynia užrašams. Vaikams ir tėvams duota užduotis kiekvienam pamokų blokui sugalvoti naujus žodžius. Grafiškai pavaizduokite naują žodį ant mažo popieriaus lapo (tėvai koncertuoja kartu su vaikais). Ryte, atėję į grupę, įdėkite šį popieriaus lapą į stebuklingą skrynią.

Pamokai tema „Vaisiai“ tėvai turi kartu su vaikais nupiešti vaisių, o kitoje pusėje parašyti jam mįslę ir supažindinti vaiką.

Supažindiname vaikus su gryna kalba:

Čau-čū-čū, čū-čū-čū

Jie pasodino vyšnių slyvas.

Cha-cha-cha, cha-cha-cha

O dabar vyšninė slyva subrendo.

Čau-čū-čū, čū-čū-čū

Renkame vyšnines slyvas.

Čo-čo-čo, čo-čo-čo

Paskolinkite savo petį.

Či-či-či, či-či-či

Darėme vyšnių slyvų sultis.

Cha-cha-cha, cha-cha-cha

Vyšnių slyva naudinga visiems.

Pamokos apie kalbos raidą santrauka tema: „Vaisiai“

Tikslas: skatinti nuoseklios kalbos raidą.

Užduotys:

    patikslinti ir sutvirtinti žodžius ta tema;

    įtvirtinti žodžių darybos ir linksniavimo įgūdžius;

    padėti vaikams atsakyti į klausimus naudojant algoritmą.

Pamokos eiga

Sveiki bičiuliai! Pažiūrėkite, kiek svečių šiandien atėjo pas mus, pasisveikinkime su jais.

Vaikinai, kas dar atėjo pas mus? (Mishka ir Bunny sėdi ant kėdžių prie lentos, laiko voką).

Taip, tai mūsų nuolatiniai draugai. Vaikinai, žiūrėk, šiandien jie neįprasti, Mishka mums kažką paruošė voke (užrašai iš stebuklingos skrynios). Atidarykime jį ir skaitykime.

Vaikinai, mūsų draugai kviečia žaisti ir įminti mįsles. (rodome piešinius, kuriuos piešė vaikai ir jų tėvai) dvikalbis komponentas.

1.Apvalus, rausvas

Aš augau ant šakos

Suaugusieji mane myli

Ir maži vaikai (obuolių -alma )

(Pakabinkite ant lentos obuolio paveikslėlį ir pasakykite, koks jis yra su visais vaisiais).

Ryškus, saldus, pilamas

2.Viskas dangtelyje supilta!

Ne iš saldainių fabriko

Iš tolimosios Afrikos (oranžinė - )

3. Jis didelis, kaip futbolo kamuolys,

Jei jis prinokęs, visi yra laimingi.

Taip skanu!

Koks čia kamuolys? (arbūzas -karbyz )

4. Mėlyna uniforma,

Geltonas pamušalas

Ir jis saldus viduryje (slyva - alkhorai )

Gerai padaryta vaikinai. Visos mįslės buvo įmintos.

Vaikinai, kaip vienu žodžiu galima pavadinti obuolį, apelsiną, arbūzą, slyvą? Kas čia? (vaisiai).

Vaikinai, kur auga vaisiai? (ant medžių).

Kokie yra medžių, ant kurių auga vaisiai, pavadinimai? (vaisius)

Kur auga vaismedžiai? (Sode)

Kaip vadinasi sodas, kuriame auga daug vaismedžių? (Vaisių sodas).

Šauniai padirbėta!

Fizminutka

Dabar šiek tiek atsipalaiduokime ir pažaiskime.

Eikime taku į sodą

Nuskinkime prinokusius obuolius

Ištieskite ranką ir išsirinkite obuolį.

Vėjas pradėjo purtyti obelį,

Sunku išsirinkti obuolį.

Aš pašoksiu ir ištiesiu ranką -

Greitai išsirinksiu obuolį.

Vaikinai, šiandien mes keliausime į nuostabų sodą. Koks metų laikas dabar lauke? (vėlyvas ruduo). Ir mes aplankysime sodą, kur visada vasara.

Vaikinai, ką turėtume pakviesti į kelionę? (M. ir Z.)

Vaikinai, mes čia sode. Atsisėskime ant žolės.

Vaikinai, kokie medžiai auga sode? (obelys, slyvos, vyšnios, kriaušės, apelsinmedžiai)

Kokie vaisiai auga ant obuolių, kriaušių, vyšnių, slyvų ir kt.?

Šauniai padirbėta!

ŽaidimaiA"Skanėstai"

Sustokime ratu ir žaiskime žaidimą „Skanėstai“ (kamuolio žaidimas)

Vaikai stovi ratu. Mokytojas meta kamuolį ir klausia: kokios apelsinų sultys? - oranžinė“ ir taip su kiekvienu vaiku.

Dabar lėtai atsisėskime ant žolės. Vaikinai, atidžiai pažiūrėkite, ar mūsų vaisiai vienodi? (Ne)

Kuo vaisiai skiriasi vienas nuo kito? (forma, spalva, dydis)

Kokios formos vaisiai? (apskritimas, ovalus)

Vaikinai, kokios spalvos vaisiai? (raudona, geltona, mėlyna, oranžinė ir kt.)

Kaip vaisiai skiriasi dydžiu? (didelis mažas).

Vaikinai, mūsų draugai kviečia dar pažaisti. Jie nori, kad eitum į sodą ir pasakytum, kokie vaisiai ten auga, o stebuklingas namas tau padės tai padaryti. (atsakymas į klausimus naudojant centrinį algoritmą).

Dabar pabandykime pagaminti sultis iš vaisiaus, pavyzdžiui, vyšnių slyvų (vaikai kartoja frazę po mokytojo).

Čau-čū-čū, čū-čū-čū

Jie pasodino vyšnių slyvas.

Cha-cha-cha, cha-cha-cha

Vyšninė slyva subrendo.

Čau-čū-čū, čū-čū-čū

Renkame vyšnines slyvas.

Čo-čo-čo, čo-čo-čo

Paskolinkite savo petį.

Či-či-či, či-či-či

Darėme vyšnių slyvų sultis.

Cha-cha-cha, cha-cha-cha

Vyšnių slyva naudinga visiems.

Vaikinai, apie ką mes šiandien kalbėjome?

Kur keliavome?

Kodėl sodas vadinamas sodu?

Vaikinai, kur jie parduoda vaisius? (parduotuvėje)

Vaikinai, puikiai mokėjote man pasakoti apie vaisius, atspėjote visas mįsles ir gaminote skanias sultis!

Dabar laikas atsigaivinti ir paragauti mėgstamų vaisių (vaisių skanėstai).