Класове за развитие на речта. Урок за развитие на фонетичното възприятие и лексико-граматическо структуриране на речта по темата „Плодове Развитие на речта по темата за плодовете


Автор: Арестова Е. Г.,
Организация: MBDOU d\s "Scarlet Flower", Абакан.
Година на създаване: 2015г
Обобщение на урок за развитие на речта в старша група на тема: „Плодове“
Цел: Създаване на ситуация на социално развитие чрез когнитивно-речева игра за плодове.
Задачи:
1. Създаване на условия за разширяване и изясняване на идеята за плодовете, развиване на съгласувана реч, внимание и мислене;
2. Създайте условия за развитие на способността на децата да образуват прилагателни от съществителни имена, умалителни форми на съществителни имена, при формирането на относителни прилагателни (сок от ябълки, ябълка и др., Практикувайте в съставянето на описателни истории за плодове, под формата на гатанки по предложен от учителя модел ;
3. Създаване на условия за подобряване на монологичната форма на речта;
4. Възпитавайте любов и уважение към природата
Разширяване на речника по темата: плодове, ябълка, круша, слива, лимон, грозде, портокал, дърво, градина, лоза, узрял, ароматен, ароматен, сочен, вкусен, сладък, кисел, сладко-кисел, гладък, червен, оранжев , жълто, зелено, синьо, кръгло, овално, удължено, зрее, събира, приготвя; сладко, сладко, сок Оборудване: предметни картинки по темата, топка, магнитна дъска, кошница с макети на плодове, малък екран, телеграма, макети на плодове.
OD прогрес
орг. Момент
Учителят казва на децата, че днес отиват на екскурзия, но къде ще отидат, трябва да познаят.
Задава гатанка:
Растат сливови и ябълкови дървета,
И цариградско грозде и череши са тук -
През есента просто имайте време
Реколта тук. (градина)
В: Реколтата е през есента. Зеленчуците се берат в градината и в градината. (плодове).
- През есента се берат плодове в градините. Хората внимателно премахват плодовете от дърветата, за да не ги повредят. Плодовете са полезни: те съдържат много витамини. Всички обичат плодовете, защото са сочни, сладки, уханни, ароматни. Но те се ядат не само сурови, но и от тях се правят сокове, конфитюри, компоти и консерви.
Учителят взема кошницата и изпраща децата на пътешествие, но тогава пристига телеграма от Фруктович (той се грижи за градината)
Той пише:
„Скъпи момчета! В нашата градина имаше силен дъжд и вятър и всички плодове паднаха от клоните и се разпръснаха. Моля, помогнете ми да ги намеря!“
Момчетата с радост се съгласяват да помогнат на Фруктович и тръгват на път.
Главна част
Учителят: „Момчета, намерих един от плодовете, но ще ви го покажа, но първо познайте гатанката“:
Кръгли, розови
Растя на клон.
Възрастните ме обичат
И малки деца (ябълка)
Какво е това? Каква е формата на ябълката? (кръгъл).
Какъв цвят е? (червен).
Какъв вкус има ябълката? (сладка). Какво можем да наречем галено ябълка? (ябълка). Какъв сок може да се направи от ябълка? (ябълка).
След това учителят хвърля топката на всички на свой ред и назовава следващия плод, задава гатанка за него и след това следва описание на този плод по следната схема: име на плода - каква форма - цвят - вкус - как можете да го наречете галено - какъв сок да приготвя.
Дидактическа игра с топка: „Назовете сока, назовете сладкото.“
Плодов сок – плодов сок; ябълков сок - ябълка; сок от круши -...; портокалов сок - ...; сок от сливи - ...; гроздов сок -...;Сладко от ябълки - ябълка; сладко от круши - ....; ... от портокал -....;
...от слива-...и др.
Предложени гатанки:
*Плодът е оранжев и сочен
Ще го разделя на части.
Достатъчно от тези филийки за всички,
Е, разбира се, ще го ям сам. (оранжев)
*Роди се зелена на цъфнала бяла корона.
И тогава тя порасна и се изчерви.
Щом узряла, посиняла. (Слива).
*Много прекрасни гроздове зреят сред изумрудените листа.
Приготвени са от горски плодове и имат прекрасен аромат.
И ние ги наричаме... (грозде)
*Маймуните обичат този плод
Възрастни и деца
Жълто, сладко и здравословно
Той е от Африка. (банан)
*Приличаш на крушка и приличаш на Ванка.
Страната ви е румена и когато отхапете, ще изпръска сок. (круша)
*Жълт плод виси на клон,
Но децата му не го харесват,
Този плод няма сладък вкус,
Той е кисел. Гладка на допир.
Това е най-киселият плод, хората го слагат в чая.
Чаят се оказва ароматен, затова всички го харесват.
(лимон)
Физкултурен момент
Ще сготвим компот. Децата маршируват и образуват кръг.
Имате нужда от много плодове.
Тук:
Да нарежем ябълки
Ще нарежем крушата. "троха"
Изстискайте лимоновия сок, „нарежете“
Поставете дренажа и пясъка, „изстискайте“
Готвим, варим, компотираме. "слагам"
Да се ​​отнасяме към честните хора. (почерпка).
Сега нека играем с вас
Игрово упражнение „Какво липсва?“ (за развитие на зрителното внимание)
Учителят поставя модели на плодове пред децата. Децата запомнят плодовете и ги броят по ред (от 1 до 6).
След това затварят очи, учителят маха един от плодовете. Децата познават кой плод липсва.
Игра "Познай - ка". Правене на гатанки - описания на плодове.
Учителят вади кошница с манекени плодове, поставя плодовете на масата, изважда малък параван и покрива плодовете с него.
Възпитател: Деца, решихме гатанки за плодове. А сега ще играем нова игра „Познай“. Сега ще ви кажа гатанка за един от плодовете, скрити зад екрана: „Той е оранжев, кръгъл, мек, сочен, ароматен, сладък и кисел. Покрива се с дебела кора и се разделя на сегменти. Можете да го ядете просто така. Можете да направите сок от него. Какво е това?"
Деца: Това е портокал.
Възпитател: Правилно. Сега се редувайте, опитвайки се да отгатнете гатанките. Трябва да дойдете при мен, да ми покажете какъв плод сте избрали зад паравана и да го опишете, да ми кажете какъв е на цвят, форма, пипане, мирис, вкус, какво може да се приготви от него, без да назовавате плодове.
Децата се редуват да съставят гатанки - описания. (4 - 6 гатанки - описания). Други деца избират чия гатанка е по-добра и интересна. Обосновете избора си.
Резултат:
Учителят благодари на децата за помощта, която оказаха на Фруктович при намирането на плодове.
Момчета, какво беше трудно? Какво ти хареса? Какво бихте искали да повторите отново?
На кого помогнахме днес? Какво си говореха?
Деца: Отговори
Класът приключи

"Плодове". Обобщение на урок за развитие на речта в средната група

Цели:

Затвърдяване и изясняване на знанията на децата за плодовете;

Укрепване на способността на децата да образуват прилагателни от съществителни имена, умалителни форми на съществителни;

Фиксирайте последователността на числовите серии от 1 до 5;

Развийте речников запас по тази тема; развиват способността на децата да мислят логично, зрителна и слухова памет, внимание.

Оборудване: плик с писмо, реплики на плодове: ябълка, портокал, грозде, банан, круша, лимон; кошница; проектор; моливи, листове със задача „Очертайте контура и попълнете.“

Ход на урока: Учителят информира децата, че днес теотивам на пътешествие, но къде ще отидат, трябва да гадаем.

Задава гатанка:

Растат сливови и ябълкови дървета,

И цариградско грозде и череши са тук -

През есента просто имайте време

Реколта тук. (градина)

През есента реколтата се прибира. Зеленчуците се берат в градината и в градината. (плодове).

Учителят взема кошницата и изпраща децата на пътешествие, но тогава пристига телеграма от градинаря (той се грижи за градината)

Той пише:

„Скъпи момчета! В нашата градина имаше силен дъжд и вятър и всички плодове паднаха от клоните и се разпръснаха. Моля, помогнете ми да ги събера"

Момчетата с радост се съгласяват да помогнат на градинаря и тръгват на път.

1) Учителят: „Момчета, намерих един от плодовете, но няма да ви го покажа, първо познайте гатанката“:

*). Плодът е оранжев и сочен

Ще го разделя на части.

Достатъчно от тези филийки за всички,

Е, разбира се, ще го ям сам. (оранжев)

Какво е това? Каква форма е портокалът? (кръгъл). Какъв цвят е? (портокал).

Какъв е вкусът на портокала? (сладка). Какво можем да наречем галено портокал? (портокал). И какъв сок може да се направи от портокал (портокал). Разделяне на дума на срички, играта „Едно - много“

Пръстова гимнастика „Портокал“

Споделихме един портокал
Много сме, но той е сам.
Тази филийка е за таралежа.
Това парче е за бързите.
Тази филийка е за патета.
Тази филийка е за котенца.
Тази филийка е за бобъра.
А за вълка - кората.
Ядосан ни е - Неволя!!!
Бягайте във всички посоки!

Пъзели:

*). Кръгли, розови

Растя на клон.

Възрастните ме обичат

И малки деца (ябълка)

Какво е това? Каква е формата на ябълката? (кръгъл). Какъв цвят е? (червен) .

Какъв вкус има ябълката? (сладка). Какво можем да наречем галено ябълка? (ябълка). Какъв сок може да се направи от ябълка? (ябълка). Разделяне на дума на срички, играта „Едно - много“

След това учителят намира следващия плод, прави гатанка за него и след това следва описанието на този плод по следната схема: име на плода - каква форма - цвят - вкус - как може да се нарече галено - какъв сок подготвям.

*). Жълт плод, висящ на клон

Но децата му не го харесват,

Този плод няма сладък вкус,

Той е кисел. Гладка на допир. (лимон)

*). Маймуните обичат този плод

Възрастни и деца

Жълто, сладко и здравословно

Той е от Африка. (банан)

*). Този плод има добър вкус и прилича на електрическа крушка.. (круша)

2). Играта "Жътва"

3). Игрово упражнение „Какво липсва? »(за развитие на зрителното внимание)

Учителят поставя модели на плодове пред децата. Децата запомнят плодовете и ги броят по ред (от 1 до 5). След това затварят очи, учителят маха един от плодовете. Децата познават кой плод липсва.

Дидактическа игра "Четвърти коефициент"

Физкултурен момент

Ще сготвим компот.

Имате нужда от много плодове. Тук:

Да нарежем ябълки

Ще нарежем крушата.

Изстискайте лимоновия сок

Ще поставим канализацията и пясъка,

Готвим, варим, компотираме.

Да се ​​отнасяме към честните хора.

Учителят благодари на децата за помощта, която оказаха на градинаря при намирането на плодове и ги кани да направят подаръци за него: очертайте и оцветете ябълката. Учителят обяснява и показва как правилно да рисувате и рисувате, обсъжда с децата тяхната форма и цвят, разположение на листа. Учителят хвали децата за добрите им рисунки и организира изложба на детски творби. Той говори на децата за това, че ябълката е сладка и ароматна. (активиране на речника).

Момчета, за добрата работа при бране на плодове, градинарят ви даде химикалките си. Благодаря ти.


Обобщение на фронталния урок в старшата група по лексикалната тема „Плодове. градина"

(Първа година на обучение)

Програмно съдържание:

Мишена:разширяване и активиране на речника.

1. Научете се да образувате прилагателни от съществителни.

2. Научете се да съгласувате съществителни с прилагателни по род, число и падеж.

3. Научете се да съгласувате числата със съществителните.

4. Развийте съгласувана реч, научете се да пишете описателно истории за плодове.
5. Развийте фонематично съзнание и мислене.
6. Развийте координацията на речта с движението, работете върху темпото и ритъма на речта.
7. Развийте фините двигателни умения.
8. Развийте визуално-обектен гнозис.
9. Развийте плавно речево издишване.


Оборудване: картинки, изобразяващи плодове, топка, плодове, изрязани от цветна хартия на конци, схема за писане на описателна история, манекени или снимки на плодовеза сметката.

аз. Организиране на времето

1. Логопед:- Този, който назовава плодовете, ще седне.

Логопед:- Много добре! Сега ще показвам една по една картинка на панела, а вие ще отговаряте на въпросите Коя? Който? Който?

Лимон – жълт, сочен, кисел, овален;

Портокал – оранжев, кръгъл, сладък, сочен;

Круша – сладка, жълта, сочна, твърда;

Ябълка – сладка, червена, сочна, кръгла;

Слива – синя, овална, сладка, сочна;

Праскова – кръгла, сочна, розова, сладка;

Логопед:- Много добре! Сега да играем с топката.

II. Игра „Открий грешката бързо“ (с топка)

2. Логопед:- Аз ще произнеса изречение и ще ти хвърля топката, а ти ще намериш грешка, ще поправиш изречението и ще ми хвърлиш топката обратно.

На дървото растат (красиви) ябълки. Какви ябълки растат на дървото?

Събрахме (богатство) реколтата от круши. Каква реколта сме събрали?

Мама купи на дъщеря си (сладка) праскова. Каква праскова купи мама?

Баба забранява да се ядат (мръсни) плодове. Какви плодове баба ви забранява да ядете?

Купихме (големи) сливи от магазина. Какви сливи купихте от магазина?

3. Логопед:- Момчета, добре се справихте със задачата. Вземете един плод наведнъж и го назовете. Сега го хванете за въжето и го надуйте. Подухна лек ветрец и плодовете по клоните тихо се поклащаха. И сега духа силен вятър, плодовете по клоните се люлеят буйно.

(Децата духат върху плодове, изрязани от цветна хартия на конци.)

Логопед:- Браво, вятърът свърши. Поставете плодовете в плика.

Сега нека играем с пръстите си.

4. Пръстова гимнастика „До градината за сливи“

Пръстът е дебел и голям. Алтернативно огънете пръста,

Отидох в градината да бера сливи. за което се говори

Индексирайте от прага и след това го изправете.

Показа му пътя.

Средният пръст е най-точен:

Събаря сливи от клона.

Безименният яде

И малкият пръст е джентълмен

Засажда семена в земята.

5. Съставяне на описателна история за плодове по план. (снимка)

Какво е това?

Какъв цвят?

Къде расте?

Каква форма

На какво има вкус?

Какво можете да сготвите от него?

1. Физическо упражнение "Градинар"

Вчера се разхождахме в градината, те вървят в кръг, хванати за ръце.

Засадихме касис. Те "копаят" дупка и "засаждат" храст в нея.

Избелихме ябълковите дървета с вар и вар. Движете дясната си ръка нагоре и надолу.

Ремонтирахме оградата, „Ударихме“ с чук.

Започнахме разговор: Едно дете влиза в кръга.

- Кажи ми, нашия градинар,

Какво ще ни дадете като награда?

- Ще ти дам лилави сливи като награда Свийте пръст по пръст.

Медени круши, най-големите,

Цял килограм зрели ябълки и череши.

Ето това ще ти дам като награда!

7. Игра „Какви плодове виждаш?“

Логопед:– Погледнете снимката и назовете какви плодове виждате.

8. Игра „Брой плодовете“

Една ябълка, две ябълки, три ябълки, четири ябълки, пет ябълки.

Един банан, два банана, три банана, четири банана, пет банана.

Една круша, две круши, три круши, четири круши, пет круши.

Логопед:– Всички плодове са преброени, браво.

9. Игра „Какво можем да направим от плодове“

Логопед:– Сега аз ще назова плода, а вие ще отговорите какво може да се приготви от него:
ябълка – ябълков сок, пай, портокалов компот
слива – сок от сливи, конфитюр, компот от диня

круша – сок от круши, компот от праскови
ананас – сок от ананас грозде

10. Игра „Кажи думата“

С брат ми и до ден днешен спорим, О, измамници, лъжете,

Кое е по-вкусно: диня или... не расте по коледни елхи...

Ако отидем на гости на Ната, тя ще пее гордо на клон,

Безопасни гранати, сини с яма...

Войниците не ги изоставят,

О, вкусни, сочни нарове.

Имаме тропически гост, трябва захарна кола.

Дългоопашата... Да ядеш с усмивка...

ОБОБЩЕНИЕ НА ВЪЗЕЛИТЕ В СТАРШАТА ГРУПА ЗА РАЗВИТИЕ НА РЕЧТА „ЗЕЛЕНЧУЦИ И ПЛОДОВЕ“

Мишена:Развитие на всички компоненти на устната реч в различни дейности.
Задачи:
o упражняване в разграничаването на думи, обозначаващи действието на предмет;
o научите се да задавате въпроси към думи, обозначаващи действието на предмет.
o насърчаване на развитието на съгласувана реч, визуално внимание, реч
o слух, мислене, артикулация, координация на речта с движението.
o възпитава уважение към природата.
Оборудване:пейзажен лист, цветни моливи, мултимедийно оборудване, снимки на плодове, дърво, карти, модели на зеленчуци и плодове, 2 кошници, топка.
Работа с речник:патладжан, зеленчукова градина, плодове, вкусни, градина, сладки, плодове.
Методически похвати:разглеждане на илюстрации; изразително четене; съставяне на истории по картинки; четене на стихотворение от С. Михалков
“Зеленчуци”, Бокова “Жътва”; рисунка.
Преместване на GCD:
Организиране на времето.
Педагог:
- Здравейте момчета! (почукай на вратата)
- Момчета, кой дойде при нас? (показва куклата)
- Момчета, вижте, Настя дойде при нас днес с плик.
- Искаш ли да знаеш какво има в плика?
Главна част.
- Момчета, Настя, ни кани да решаваме гатанки. (След всяка гатанка на екрана се появява ябълка, лимон, банан, круша).
1. Кифла виси на клон,
Румената му страна блести. (Ябълка).
2. Жълт цитрусов плод
Расте в слънчеви страни.
Но има кисел вкус,
И името му е... (Лимон).
3. Децата познават този плод
Те обичат и ядат неговите маймуни.
Той идва от горещи страни
Расте в тропиците... (Банан).
4. Този плод има добър вкус
И прилича на електрическа крушка. (круша).
Педагог.Лесно решихте загадките. Как можете да опишете с една дума това, което виждате на снимките?
(Отговорите на децата)
Дидактическа игра
Педагог:Стигнахме до магазин, където се продават зеленчуци и плодове, можете да ги купите, ако опишете плода или зеленчука.
- За да ви улесним да ги описвате, ще използваме карти (геометрични фигури, цветове, вкус)
Децата избират продавач с помощта на рима:
Ай, ду, ду, ах, ду, ду!
Сега ще отида на градина
Ще си набера зеленчуци
За зелена чорба от прясно зеле
Къде си, зеленчуци?
По-добре се скрийте, идвам!
Първо купува учителят (дава образец на описателна история), след това децата.
Педагог:- Деца, купилите зеленчуци отиват в дясната кошница, а тези, които са купили плодове, отиват в лявата.
Проверете с децата дали са го поставили правилно.
Педагог:- Все още имаме зеленчуци и плодове в тавата, нека ги сложим и в кошници.
Децата назовават зеленчуците и плодовете, които поставят в кошницата.
Педагог:- Много добре. Деца, какво сложихме в дясната кошница и какво в лявата?
- Момчета, къде растат зеленчуците?
- Това е точно в градината. Сега ще отидем в градината и ще работим там.
Физическо упражнение "В градината"
А сега, момчета, време е да отидем в градината и да приберем реколтата.
Ще отидем в градината
Ще пожънем реколтата.
Ще влачим моркови
И ще копаем картофи.
Ще нарежем глава зеле,
кръгла, сочна,
Много вкусно.
Да наберем малко киселец
И да се върнем по пътеката.
(Децата вървят в кръг едно след друго).
(Имитация на действия).
Педагог:
- Сега, момчета, нека седнем в кръг и да играем една игра. "Обади ми се любезно".
Аз ще ти хвърля топката и ще назовавам зеленчуци или плодове, а ти ми връщай топката и говори мило.
Педагог:
краставица - краставица
домат - домат
зеле - зеле
- Много добре!
- Заемете местата си.
Игра "Едно-много"
Педагог:И сега променям правилата на играта. Раздавам картички със снимки на зеленчуци и плодове. (Учителят показва снимка на един зеленчук или плод. Детето има карта със същите зеленчуци или плодове в множествено число).
Педагог:
o една мандарина
o една ябълка
o един нар
o един ананас
o една круша
деца:
o много мандарини
o много ябълки
o много гранати
o много ананаси
o много круши
Педагог:Следваща игра „Намерете допълнителния“(карти или картинки на екрана).
Ябълка, малина, круша, слива.
Нар, портокал, консерва с масло, банан.
Мандарина, праскова, дюля, ряпа.
Слива, пипер, домат
Педагог:
- Момчета, назовете плодовете, чиито имена започват със звука [a].
- Имената на кои зеленчуци започват със звука [r].
- Много добре!
Педагог:- Къде растат зеленчуците и плодовете?
Детски отговори.
Педагог:Какво правят хората в градините си през есента?
Детски отговори.
Педагог:Чуйте стихотворението.
Слънцето, слънцето е по-весело,
Осветете още малко светлина, загрейте я!
Дъжд, дъжд, не ми пречи
Съберете за нас реколтата
Круши, ябълки в овощните градини,
Домати на нивите
Не ме притеснявай да жъна житото,
Не ни спирайте да копаем
Цвекло, репички и картофи,
И, разбира се, моркови!
Така че, когато дойде зимата,
Кофите бяха пълни.
(Завалнюк)
Педагог:- Защо мислите, че отглеждат, събират и съхраняват зеленчуци и плодове?
Детски отговори.
Педагог:- Смятате ли, че зеленчуците и плодовете са полезни за здравето?
Детски отговори.
Игра „Попълнете плода“
Педагог:
- Завършете рисуването на плода и определете какъв плод сте изобразили. (На лист хартия половин ябълка, половин круша; децата се съветват да довършат рисунката, оцветяването и разпознаването).
Педагог:Браво, научихте много днес, научихте много. Помогна на нашата Настя.
Обобщение на урока.
Вземете зелена ябълка за тези, на които днес им беше много интересно, разбираемо и лесно. Жълтата ябълка ще бъде взета от този, който е проявил интерес, но е малко труден за изпълнение на задачата. Този, на когото днес му е било много трудно и безинтересно в час, ще вземе червената ябълка. Сега ще залепим вашите ябълки върху дърво в градината и ще видим какъв вид ябълково дърво ще расте в нашата градина. Вижте, момчета, какво красиво ябълково дърво имаме.
И ви очакват кошници с ябълки. Децата вземат любимите си плодове.

Долженко Татяна Геннадиевна

Североказахстанска област

Айиртауски район

Детска градина "Балапан"

Обобщение на урока за развитие на речтавъв втора младша група

Предмет:"плодове"

Мишена: Насърчаване на развитието на речта като средство за комуникация.

Задачи:

    Разширете знанията за думите;

    подобряване на правилната структура на речта;

    първоначално формират представа за количествените и качествените разлики между обектите;

    тренирайте паметта си да запомняте кратки стихотворения и детски песнички;

    насърчаване на развитието на артикулационния и вокалния апарат, речевото дишане, слуховото внимание;

    помогнете на децата да отговорят на прости въпроси ("какво?", "кой?", "какво прави?")и по-сложни въпроси.

Урокът е структуриран с помощта на методи за развитие на речта като: „Вълшебната кутия“, изложба с илюстрации, задаване на гатанки, запомняне на кратки стихотворения и стихчета, артикулационна гимнастика, дихателни упражнения, игри с пясък и вода, отговаряне на въпроси според алгоритъм.

Предварителна работа

Сандък за бележки е изложен в приемната. Децата и родителите получават задачата да измислят нови думи за всеки блок от уроци. Изобразете графично нова дума върху малък лист хартия (родителите изпълняват заедно с децата). Сутринта, когато дойдете в групата, поставете това парче хартия в магическия сандък.

За урок по темата „Плодове“ родителите трябва да нарисуват плод заедно с децата си, а на гърба да напишат гатанка за него и да запознаят детето с него.

Ние запознаваме децата с чистия език:

Чу-чу-чу, чу-чу-чу

Засадиха череша.

Ча-ча-ча, ча-ча-ча

И сега черешата е узряла.

Чу-чу-чу, чу-чу-чу

Събираме черешови сливи.

Чо-чо-чо, чо-чо-чо

Подай рамо.

Чи-чи-чи, чи-чи-чи

Направихме сок от череши.

Ча-ча-ча, ча-ча-ча

Черешовата слива е полезна за всички.

Обобщение на урок за развитие на речта на тема: „Плодове“

Мишена: насърчаване на развитието на съгласувана реч.

Задачи:

    изясняване и консолидиране на думи по темата;

    затвърдяват уменията за словообразуване и словоизменение;

    помогнете на децата да отговорят на въпроси, използвайки алгоритъма.

Прогрес на урока

Здравейте момчета! Вижте колко гости дойдоха днес при нас, нека ги поздравим.

Момчета, кой друг дойде при нас? (Мишка и Бъни седят на столове близо до дъската, държат плик).

Да, това са нашите постоянни приятели. Момчета, вижте, днес са необичайни, Мишка приготви нещо за нас в плик (бележки от вълшебен сандък). Да го отворим и да го прочетем.

Момчета, нашите приятели ни канят да играем и да решаваме гатанки. (показваме рисунките, които са нарисували децата и техните родители) двуезичен компонент.

1.Кръгъл, румен

Растя на клон

Възрастните ме обичат

И малки деца (ябълка -алма )

(Закачете снимка на ябълка на дъската и кажете какво е с всички плодове).

Ярко, сладко, налято

2.Всички в капака изля!

Не от фабрика за бонбони

От далечна Африка (оранжев - )

3. Голям е, като футболна топка,

Ако е узряло, всички са доволни.

Толкова е добър на вкус!

Що за топка е това? (диня -карбиз )

4. Синя униформа,

Жълта подплата

И е сладко в средата (слива -алхори )

браво момчета Всички загадки бяха решени.

Момчета, как можете да наречете ябълка, портокал, диня, слива с една дума? Какво е това? (плодове).

Момчета, къде растат плодовете? (на дърветата).

Какви са имената на дърветата, на които растат плодове? (плодове)

Къде растат овощни дървета? (в градината)

Как се казва градина, в която има много овощни дървета? (Овощна градина).

Много добре!

Физминутка

Сега нека се отпуснем малко и да играем.

Да тръгнем по пътеката към градината

Да наберем няколко зрели ябълки

Протегнете ръка и вземете ябълка.

Вятърът започна да разклаща ябълковото дърво,

Трудно е да откъснеш ябълка.

Ще скоча и ще протегна ръка -

Бързо ще откъсна една ябълка.

Момчета, днес ще отидем на екскурзия до приказна овощна градина. Какво време на годината е сега навън? (късна есен). И ще посетим градината, където винаги е лято.

Момчета, кого да поканим на нашето пътуване? (М. и З.)

Момчета, ето ни в градината. Да седнем на тревата.

Момчета, какви дървета растат в градината? (ябълкови дървета, сливови дървета, череши, круши, портокалово дърво)

Какви плодове растат на ябълка, круша, череша, слива и др.?

Много добре!

игриА"Лакомства"

Нека застанем в кръг и да играем на играта "Лакомства" (игра с топка)

Децата стоят в кръг. Учителят хвърля топката и пита: Какъв портокалов сок? - оранжево” и така нататък с всяко дете.

Сега нека бавно да седнем на тревата. Момчета, погледнете внимателно, еднакви ли са нашите плодове? (Не)

Как се различават плодовете един от друг? (форма, цвят, размер)

Каква форма имат плодовете? (кръг, овал)

Момчета, какъв цвят са плодовете? (червено, жълто, синьо, оранжево и т.н.)

Как се различават плодовете по размер? (голям малък).

Момчета, нашите приятели ви канят да играете още малко. Те искат да отидете в овощната градина и да им кажете какви плодове растат там, а вълшебна къща ще ви помогне в това (отговаряне на въпроси с помощта на центричен алгоритъм).

Сега нека се опитаме да направим сок от плод като черешова слива (децата повтарят фразата след учителя).

Чу-чу-чу, чу-чу-чу

Засадиха череша.

Ча-ча-ча, ча-ча-ча

Черешовата слива е узряла.

Чу-чу-чу, чу-чу-чу

Събираме черешови сливи.

Чо-чо-чо, чо-чо-чо

Подай рамо.

Чи-чи-чи, чи-чи-чи

Направихме сок от череши.

Ча-ча-ча, ча-ча-ча

Черешовата слива е полезна за всички.

Момчета, за какво говорихме днес?

Къде пътувахме?

Защо градината се нарича овощна градина?

Момчета, къде продават плодове? (в магазина)

Момчета, страхотно ми разказахте за плодовете, решихте всички гатанки и направихте вкусен сок!

Сега е време да се освежите и да опитате любимите си плодове (плодови лакомства).