Kurzy rozvoje řeči. Lekce rozvoje fonetického vnímání a lexikálně-gramatického strukturování řeči na téma „Ovoce Rozvoj řeči na téma ovoce


Autor: Arestová E.G.,
Organizace: MBDOU d\s "Scarlet Flower", Abakan.
Rok vytvoření: 2015
Shrnutí lekce o vývoji řeči ve skupině seniorů na téma: „Ovoce“
Cíl: Vytvoření situace sociálního rozvoje prostřednictvím kognitivně-řečové hry o ovoci.
úkoly:
1. Vytvořit podmínky pro rozšíření a objasnění myšlenky ovoce, rozvoj souvislé řeči, pozornosti a myšlení;
2. Vytvářet podmínky pro rozvoj schopnosti dětí tvořit přídavná jména od podstatných jmen, zdrobnělé tvary podstatných jmen, v tvoření přídavných jmen vztažných (šťáva z jablek, jablko apod., procvičovat psaní popisných příběhů o ovoci, formou hádanky podle vzoru navrženého učitelem;
3. Vytvořit podmínky pro zlepšení monologické formy řeči;
4. Pěstujte lásku a úctu k přírodě
Rozšíření slovníku na téma: ovoce, jablko, hruška, švestka, citron, hroznové víno, pomeranč, strom, zahrada, vinná réva, zralý, aromatický, voňavý, šťavnatý, chutný, sladký, kyselý, sladkokyselý, hladký, červený, pomerančový , žlutý , zelený, modrý, kulatý, oválný, podlouhlý, dozrát, sbírat, připravovat; džem, džem, džus Vybavení: předmětové obrázky k tématu, míč, magnetická tabule, košík s modely ovoce, malá obrazovka, telegram, modely ovoce.
pokrok OD
Org. Moment
Učitel řekne dětem, že dnes jedou na výlet, ale kam půjdou, musí uhodnout.
Ptá se na hádanku:
Švestky a jabloně rostou,
A angrešt a třešně jsou tady -
Na podzim jen mít čas
Sklizeň zde. (zahrada)
O: Sklizeň je na podzim. Zelenina se sklízí na zahradě a na zahradě. (ovoce).
- Na podzim se na zahrádkách sklízí ovoce. Lidé opatrně odstraňují plody ze stromů, aby je nepoškodili. Ovoce je zdravé: obsahuje hodně vitamínů. Každý miluje ovoce, protože je šťavnaté, sladké, voňavé, aromatické. Ale nejedí se jen syrové, ale vyrábí se z nich i šťávy, džemy, dušené ovoce a zavařeniny.
Učitel vezme košík a pošle děti na výlet, ale pak přijde telegram od Fruktoviče (stará se o zahradu)
Píše:
"Drazí kluci! Na naší zahradě byl silný déšť a vítr a všechno ovoce spadlo z větví a rozprchlo se. Prosím, pomozte mi je najít!"
Kluci rádi souhlasí, že pomohou Fruktovichovi a vyrazí na cestu.
Hlavní část
Učitel: "Kluci, našel jsem jeden z plodů, ale ukážu vám ho, ale nejdřív uhádněte hádanku":
Kulaté, růžové
Rostu na větvi.
Dospělí mě milují
A malé děti (jablko)
co to je? Jaký tvar má jablko? (kolo).
jakou má barvu? (Červené).
Jak chutná jablko? (bonbón). Co můžeme s láskou nazvat jablkem? (jablko). Jaký druh šťávy lze vyrobit z jablka? (jablko).
Dále učitel hodí míč všem a pojmenuje další ovoce, položí na něj hádanku a poté následuje popis tohoto ovoce podle následujícího schématu: název ovoce - jaký tvar - barva - chuť - jak můžete to láskyplně nazvat - jakou šťávu připravit.
Didaktická míčová hra: "Pojmenuj džus, pojmenuj džem."
Ovocná šťáva – ovocná šťáva; jablečná šťáva - jablko; hrušková šťáva -...; pomerančový džus - ...; švestková šťáva - ...; hroznová šťáva -...;Jablečný džem - jablko; hrušková povidla - ....; ... z pomeranče -....;
...ze švestky-...atd.
Doporučené hádanky:
*Ovoce je oranžové a šťavnaté
Rozdělím to na kousky.
Dost těchto plátků pro každého,
No jasně, sním to sám. (oranžový)
*Narodila se zelená na rozkvetlé bílé koruně.
A pak vyrostla a zčervenala.
Jakmile dozrála, zmodrala. (Švestka).
*Mnoho nádherných hroznů dozrává mezi smaragdovými listy.
Jsou vyrobeny z bobulí a mají nádhernou vůni.
A říkáme jim... (hrozny)
*Opice toto ovoce milují
Dospělí i děti
Žluté, sladké a zdravé
Pochází z Afriky. (banán)
*Vypadáš jako žárovka a taky jako Vaňka.
Vaše strana je brunátná, a když kousnete, vystříkne šťáva. (hruška)
*Žluté ovoce visí na větvi,
Ale jeho děti ho nemají rády,
Toto ovoce nechutná sladce,
Je kyselý. Hladký na dotek.
To je nejkyselejší ovoce, lidé si ho dávají do čaje.
Čaj je voňavý, proto ho má každý rád.
(citrón)
Tělesná výchova moment
Uvaříme si kompot. Děti pochodují a tvoří kruh.
Potřebujete hodně ovoce.
Tady:
Nakrájíme jablka
Hrušku nakrájíme. "drobek"
Vymačkejte citronovou šťávu, „nasekejte“
Dáme odtok a písek, „vymačkáme“
Vaříme, vaříme, kompotujeme. "dát"
Chovejme se k poctivým lidem. (zacházet).
Teď si s tebou zahrajeme
Herní cvičení "Co chybí?" (pro rozvoj zrakové pozornosti)
Učitel položí před děti modely ovoce. Děti si pamatují ovoce a počítají je v pořadí (od 1 do 6).
Pak zavřou oči, učitel odebere jeden z plodů. Děti hádají, které ovoce chybí.
Hra "Hádej - ka". Tvorba hádanek - popisy o ovoci.
Učitel vytáhne košík s atrapami ovoce, rozloží ovoce na stůl, vyjme zástěnu a ovoce jí přikryje.
Pedagog: Děti, řešili jsme hádanky o ovoci. A nyní si zahrajeme novou hru „Hádej“. Nyní vám povím hádanku o jednom z plodů ukrytých za zástěnou: „Je oranžové, kulaté, měkké, šťavnaté, voňavé, sladkokyselé. Je pokryta silnou kůrou a je rozdělena na segmenty. Můžete to jíst jen tak. Můžete z něj připravit šťávu. co to je?"
Děti: Tohle je pomeranč.
Pedagog: Správně. Nyní se střídejte ve snaze uhodnout hádanky. Musíte za mnou přijít, ukázat mi, jaké ovoce jste si vybrali za zástěnou, a popsat ho, říct mi, jaké má barvu, tvar, omak, vůni, chuť, co se z něj dá připravit, aniž byste jmenovali ovoce.
Děti se střídají ve skládání hádanek – popisů. (4 - 6 hádanek - popisy). Jiné děti si vyberou, čí hádanka byla lepší a zajímavější. Uveďte důvody své volby.
Výsledek:
Paní učitelka děkuje dětem za pomoc, kterou Fruktovichovi poskytly při hledání ovoce.
Kluci, co bylo těžké? Co jsi měl rád? Co byste si chtěli znovu zopakovat?
Komu jsme dnes pomohli? O čem to mluvili?
Děti: Odpovědi
Třída ukončena

"Ovoce". Shrnutí lekce o vývoji řeči u střední skupiny

cíle:

Upevnit a objasnit znalosti dětí o ovoci;

Posilovat u dětí schopnost tvořit přídavná jména od podstatných jmen, zdrobnělé tvary podstatných jmen;

Opravte posloupnost číselné řady od 1 do 5;

Rozvíjejte slovní zásobu na toto téma; rozvíjet u dětí schopnost logického myšlení, zrakovou a sluchovou paměť, pozornost.

Vybavení: obálka s dopisem, repliky ovoce: jablko, pomeranč, hroznové víno, banán, hruška, citron; košík; projektor; tužky, listy s úkolem „Obkreslete obrys a vyplňte“.

Průběh hodiny: Učitel informuje děti, že dnes onijít na výlet, ale kam půjdou, musíme hádat.

Ptá se na hádanku:

Švestky a jabloně rostou,

A angrešt a třešně jsou tady -

Na podzim jen mít čas

Sklizeň zde. (zahrada)

Na podzim se sklízí sklizeň. Zelenina se sklízí na zahradě a na zahradě. (ovoce).

Učitel vezme košík a pošle děti na výlet, ale pak přijde telegram od zahradníka (stará se o zahradu)

Píše:

"Drazí kluci! Na naší zahradě byl silný déšť a vítr a všechno ovoce spadlo z větví a rozprchlo se. Prosím, pomozte mi je shromáždit"

Chlapi rádi souhlasí, že zahradníkovi pomohou a vyrazí na cestu.

1) Učitel: "Kluci, našel jsem jeden z plodů, ale neukážu vám ho, nejdřív uhádněte hádanku":

*). Plody jsou oranžové a šťavnaté

Rozdělím to na kousky.

Dost těchto plátků pro každého,

No jasně, sním to sám. (oranžový)

co to je? Jaký tvar má pomeranč? (kolo). jakou má barvu? (oranžový) .

Jak chutná pomeranč? (bonbón). Co můžeme láskyplně nazvat pomerančem? (oranžový). A jaký druh šťávy lze vyrobit z pomeranče (pomeranče). Rozdělení slova na slabiky, hra „Jeden - mnoho“

Prstová gymnastika "Oranžová"

Sdíleli jsme pomeranč
Je nás mnoho, ale on je sám.
Tento plátek je pro ježka.
Tento plátek je pro bystré.
Tento plátek je pro kachňata.
Tento plátek je pro koťata.
Tento plátek je pro bobra.
A pro vlka - kůra.
Je na nás naštvaný - Průšvih!!!
Utečte všemi směry!

Hádanky:

*). Kulaté, růžové

Rostu na větvi.

Dospělí mě milují

A malé děti (jablko)

co to je? Jaký tvar má jablko? (kolo). jakou má barvu? (Červené) .

Jak chutná jablko? (bonbón). Co můžeme s láskou nazvat jablkem? (jablko). Jaký druh šťávy lze vyrobit z jablka? (jablko) . Rozdělení slova na slabiky, hra „Jeden - mnoho“

Dále učitel najde další ovoce, utvoří o něm hádanku a poté následuje popis tohoto ovoce podle následujícího schématu: název ovoce - jaký tvar - barva - chuť - jak se dá láskyplně nazvat - jaký džus připravit.

*). Žluté ovoce visící na větvi

Ale jeho děti ho nemají rády,

Toto ovoce nechutná sladce,

Je kyselý. Hladký na dotek. (citrón)

*). Opice toto ovoce milují

Dospělí i děti

Žluté, sladké a zdravé

Pochází z Afriky. (banán)

*). Toto ovoce chutná dobře a vypadá jako žárovka.. (hruška)

2). Hra "Sklizeň"

3). Herní cvičení „Co chybí? »(pro rozvoj zrakové pozornosti)

Učitel položí před děti modely ovoce. Děti si pamatují ovoce a počítají je v pořadí (od 1 do 5). Pak zavřou oči, učitel odebere jeden z plodů. Děti hádají, které ovoce chybí.

Didaktická hra "Čtvrtá lichá"

Tělesná výchova moment

Uvaříme si kompot.

Potřebujete hodně ovoce. Tady:

Nakrájíme jablka

Hrušku nakrájíme.

Vymačkejte citronovou šťávu

Dáme odtok a písek,

Vaříme, vaříme, kompotujeme.

Chovejme se k poctivým lidem.

Učitel poděkuje dětem za pomoc, kterou poskytly zahradníkovi při hledání ovoce, a vyzve je, aby mu vyrobily dárky: obkreslily a vybarvily jablko. Učitel vysvětluje a ukazuje, jak správně obkreslovat a malovat, probírá s dětmi jejich tvar a barvu, umístění na listu. Učitelka děti pochválí za dobré kresby a uspořádá výstavu dětských prací. Povídá si s dětmi o tom, jak je jablko sladké a aromatické. (aktivace slovníku).

Chlapi, za vaši dobrou práci při sběru ovoce vám zahradník dal své kotce. Děkuji.


Shrnutí frontální lekce v seniorské skupině na lexikální téma „Ovoce. Zahrada"

(první ročník studia)

Obsah programu:

Cílová: rozšíření a aktivace slovníku.

1. Naučte se tvořit přídavná jména od podstatných jmen.

2. Naučte se souhlasit podstatná jména s přídavnými jmény v rodu, čísle a pádu.

3. Naučte se koordinovat číslovky s podstatnými jmény.

4. Rozvíjejte souvislou řeč, naučte se psát popisné příběhy o ovoci.
5. Rozvíjet fonematické uvědomění a myšlení.
6. Rozvíjet koordinaci řeči s pohybem, pracovat na tempu a rytmu řeči.
7. Rozvíjejte jemnou motoriku.
8. Rozvinout zrakově-objektovou gnózi.
9. Rozvíjejte plynulý výdech řeči.


Zařízení: obrázky znázorňující ovoce, kouli, ovoce vystřižené z barevného papíru na provázcích, plánek pro psaní popisného příběhu, figuríny popř. obrázky ovoce pro účet.

. Organizace času

1. Logoped:- Ten, kdo pojmenuje plody, se posadí.

Řečový terapeut:- Výborně! Nyní na panelu zobrazím jeden obrázek po druhém a vy budete odpovídat na otázky Který? Který? Který?

Citron – žlutý, šťavnatý, kyselý, oválný;

Oranžová – oranžová, kulatá, sladká, šťavnatá;

Hruška – sladká, žlutá, šťavnatá, tvrdá;

Jablko – sladké, červené, šťavnaté, kulaté;

Švestka – modrá, oválná, sladká, šťavnatá;

Broskev – kulatá, šťavnatá, růžová, sladká;

Řečový terapeut:- Výborně! Nyní si pojďme hrát s míčem.

II. Hra „Rychle najděte chybu“ (s míčem)

2. Logoped:- Vyslovím větu a hodím ti míč a ty najdeš chybu, opravíš větu a hodíš mi míč zpět.

Na stromě rostou (krásná) jablka. Jaká jablka rostou na stromě?

Nasbírali jsme (bohatství) úrodu hrušek. Jakou úrodu jsme sklidili?

Maminka koupila dceři (sladkou) broskev. Jakou broskev maminka koupila?

Babička zakazuje jíst (špinavé) ovoce. Jaké ovoce ti babička zakazuje jíst?

V obchodě jsme koupili (velké) švestky. Jaké švestky jsi koupil v obchodě?

3. Řečový terapeut:- Kluci, splnili jste úkol dobře. Vezměte si jedno ovoce po druhém a pojmenujte je. Teď to vezmi za provázek a foukni. Zvedl se lehký vánek a plody na větvích se tiše pohupovaly. A teď foukal silný vítr, plody na větvích se prudce kývají.

(Děti foukají na ovoce vystřižené z barevného papíru na provázky.)

Řečový terapeut:- Výborně, vítr je pryč. Vložte ovoce do obálky.

Nyní si pohrajeme s prsty.

4. Prstová gymnastika „Do zahrady na švestky“

Prst je tlustý a velký Střídavě ohýbejte prst.

Šel jsem na zahradu sbírat švestky. o kterém se mluví

Indexujte z prahu a poté jej narovnejte.

Ukázal mu cestu.

Prostředníček je nejpřesnější:

Oklepává švestky z větve.

Bezejmenný jí

A malíček je gentleman

Zasadí semena do země.

5. Sestavení popisného příběhu o ovoci podle plánu. (obrázek)

co to je?

Jaká barva?

Kde roste?

Jaký tvar

Jak to chutná?

Co se z něj dá uvařit?

1. Fyzické cvičení "Zahradník"

Včera jsme chodili po zahradě, Chodí v kruhu, drží se za ruce.

Zasadili jsme rybíz. „Vykopou“ díru a „zasadí“ do ní keř.

Jabloně jsme vybělili vápnem a vápnem. Pohybujte pravou rukou nahoru a dolů.

Opravili jsme plot, „Uhodili“ kladivem.

Zahájili jsme rozhovor: Do kruhu přijde jedno dítě.

- Řekni mi, náš zahradník,

Co nám dáte za odměnu?

- Dám ti za odměnu fialové švestky.

Medové hrušky, největší,

Celý kilogram zralých jablek a třešní.

Tohle ti dám za odměnu!

7. Hra „Jaké ovoce vidíš?“

Řečový terapeut:– Podívejte se na obrázek a pojmenujte, jaké ovoce vidíte.

8. Hra „Spočítejte ovoce“

Jedno jablko, dvě jablka, tři jablka, čtyři jablka, pět jablek.

Jeden banán, dva banány, tři banány, čtyři banány, pět banánů.

Jedna hruška, dvě hrušky, tři hrušky, čtyři hrušky, pět hrušek.

Řečový terapeut:– Všechno ovoce bylo spočítáno, dobře.

9. Hra „Co můžeme vyrobit z ovoce“

Řečový terapeut:- Nyní pojmenuji ovoce a vy odpovíte, co se z něj dá připravit:
jablko – jablečný džus, koláč, pomerančový kompot
švestka – švestková šťáva, povidla, melounový kompot

hruška – hrušková šťáva, broskvový kompot
ananas – hrozny z ananasové šťávy

10. Hra „Řekni slovo“

Můj bratr a já se dodnes hádáme, Ach, vy podvodníci, lžete,

Co je chutnější: meloun nebo... nerostou na vánočních stromcích...

Pokud navštívíme Natu, bude hrdě zpívat na větvi,

Bezpečné granáty, Modré s jámou...

Vojáci je neopouštějí,

Oh, lahodná, šťavnatá granátová jablka.

Máme tropického hosta, potřebujeme cukrové auto.

Dlouhoocasý... Jíst s úsměvem...

SOUHRN UZLŮ VE SKUPINĚ SENIORŮ O VÝVOJI ŘEČI „ZELENINA A OVOCE“

Cílová: Rozvoj všech složek ústní řeči v různých činnostech.
úkoly:
o procvičit rozlišování slov označujících činnost předmětu;
o naučit se klást otázky slovům označujícím akci předmětu.
o podporovat rozvoj souvislé řeči, zrakové pozornosti, řeči
o sluch, myšlení, artikulace, koordinace řeči s pohybem.
o vzbudit úctu k přírodě.
Zařízení: krajinářský arch, pastelky, multimediální vybavení, obrázky ovoce, strom, mapy, modely zeleniny a ovoce, 2 košíky, míč.
Práce se slovní zásobou: lilek, zeleninová zahrada, ovoce, lahodné, zahrada, sladké, ovoce.
Metodické techniky: prohlížení ilustrací; expresivní čtení; sestavování příběhů na základě obrázků; čtení básně S. Mikhalkova
„Zelenina“, Bokova „Sklizeň“; výkres.
Přesun GCD:
Organizace času.
vychovatel:
- Ahoj hoši! (zaklepat na dveře)
- Kluci, kdo k nám přišel? (Ukazuje panenku)
- Kluci, podívejte, Nasťa k nám dnes přišla s obálkou.
- Chcete vědět, co je v obálce?
Hlavní část.
- Kluci, Nastyo, zve nás k řešení hádanek. (Po každé hádance se na obrazovce postupně objeví jablko, citron, banán a hruška).
1. Na větvi visí drdol,
Jeho brunátná strana září. (Jablko).
2. Žluté citrusové plody
Roste ve slunných zemích.
Ale chutná kysele,
A jmenuje se... (Lemon).
3. Děti toto ovoce znají
Milují a jedí jeho opice.
Pochází z horkých zemí
Roste v tropech... (Banán).
4. Toto ovoce chutná dobře
A vypadá to jako žárovka. (Hruška).
vychovatel. Hádanky jste vyřešili snadno. Jak můžete popsat jedním slovem to, co vidíte na obrázcích?
(Odpovědi dětí)
Didaktická hra
vychovatel: Přišli jsme do obchodu, kde se prodává zelenina a ovoce, můžete si je koupit, když popíšete ovoce nebo zeleninu.
- Abychom vám usnadnili jejich popis, použijeme mapy (geometrické tvary, barvy, chuť)
Děti si vybírají prodejce pomocí říkanky:
Ay, doo, doo, ach, doo, doo!
Teď půjdu na zahradu
Vyberu si zeleninu
Na polévku ze zeleného čerstvého zelí
Kde jsi, zelenino?
Radši se schovej, jdu!
Nejprve koupí učitel (dá ukázku popisného příběhu), potom děti.
vychovatel:- Děti, ti, co si koupili zeleninu, jdou do pravého koše a ti, co si koupili ovoce, jdou do levého.
Zkontrolujte s dětmi, zda jej umístily správně.
vychovatel:- Zeleninu a ovoce máme ještě na tácu, dáme je taky do košíků.
Děti pojmenovávají zeleninu a ovoce, které vkládají do košíku.
vychovatel:- Výborně. Děti, co jsme dali do pravého koše a co do levého?
- Kluci, kde roste zelenina?
- To je přímo na zahradě. Teď půjdeme na zahradu a budeme tam pracovat.
Fyzické cvičení „na zahradě“
A teď, kluci, je čas, abychom šli na zahradu a sklízeli.
Půjdeme na zahradu
Budeme sklízet úrodu.
Přetáhneme mrkev
A vykopeme brambory.
Nakrájíme hlávku zelí,
Kulaté, šťavnaté,
Velmi chutné.
Vybereme trochu šťovíku
A vraťme se po cestě zpět.
(Děti chodí v kruhu jeden po druhém).
(Napodobování akcí).
vychovatel:
- Teď, kluci, sedneme si do kruhu a zahrajeme si hru. "Zavolej mi laskavě".
Já vám hodím míček a pojmenuji zeleninu nebo ovoce a vy mi míč vrátíte a mluvte laskavě.
vychovatel:
okurka - okurka
rajče - rajče
zelí - zelí
- Výborně!
- Posaďte se.
Hra "One-many"
vychovatel: A teď měním pravidla hry. Rozdávám kartičky s obrázky zeleniny a ovoce. (Učitel ukáže obrázek jedné zeleniny nebo ovoce. Dítě má kartičku se stejnou zeleninou nebo ovocem v množném čísle).
vychovatel:
o jednu mandarinku
o jedno jablko
o jedno granátové jablko
o jeden ananas
o jednu hrušku
Děti:
o hodně mandarinek
o hodně jablek
o hodně granátů
o hodně ananasů
o hodně hrušek
vychovatel: Další hra "Najdi ten navíc"(karty nebo obrázky na obrazovce).
Jablko, malina, hruška, švestka.
Granátové jablko, pomeranč, plechovka másla, banán.
Mandarinka, broskev, kdoule, tuřín.
Švestka, paprika, rajče
vychovatel:
- Kluci, pojmenujte ovoce, jehož názvy začínají na hlásku [a].
- Názvy zeleniny začínají na hlásku [r].
- Výborně!
vychovatel:- Kde roste zelenina a ovoce?
Odpovědi dětí.
vychovatel: Co dělají lidé na podzim na svých zahradách?
Odpovědi dětí.
vychovatel: Poslechněte si báseň.
Slunce, slunce je veselejší,
Rozsviťte více světla, zahřejte to!
Déšť, déšť, neobtěžuj mě
Sbírejte pro nás úrodu
Hrušky, jablka v sadech,
Rajčata na polích
Neobtěžuj mě, abych sklidil pšenici,
Nebraňte nám v kopání
Řepa, ředkvičky a brambory,
A samozřejmě mrkev!
Takže až přijde zima,
Koše byly plné.
(Zavalnyuk)
vychovatel:- Proč si myslíte, že pěstují, sbírají a skladují zeleninu a ovoce?
Odpovědi dětí.
vychovatel:- Myslíte si, že zelenina a ovoce jsou dobré pro zdraví?
Odpovědi dětí.
Hra „Dokončete ovoce“
vychovatel:
- Dokončete kreslení ovoce a určete, jaký druh ovoce jste zobrazili. (Na papíře je půl jablka, půl hrušky, dětem se doporučuje dokreslit, vybarvit, určit).
vychovatel: Výborně, dnes jste se hodně naučili, hodně se naučili. Pomohla naší Nastya.
Shrnutí lekce.
Vezměte zelené jablko pro ty, kterým to dnes přišlo velmi zajímavé, srozumitelné a snadné. Žluté jablko si odnese ten, kdo měl zájem, ale trochu náročný na splnění úkolu. Červené jablko si odnese ten, kdo to měl dnes ve třídě hodně těžké a nezajímavé. Nyní nalepíme vaše jablka na strom na zahradě a uvidíme, jaká jabloň nám na zahradě vyroste. Podívejte, chlapi, jakou máme krásnou jabloň.
A čeká vás překvapení Košíky jablek. Děti si berou své oblíbené ovoce.

Dolženko Taťána Gennadievna

Region Severní Kazachstán

okres Ayyrtau

Mateřská zahrada "Balapan"

Shrnutí lekce o vývoji řečive druhé juniorské skupině

Předmět:"Ovoce"

Cílová: Podporovat rozvoj řeči jako prostředku komunikace.

úkoly:

    Rozšířit znalosti slov;

    zlepšit správnou strukturu řeči;

    zpočátku si vytvořte představu o kvantitativních a kvalitativních rozdílech mezi objekty;

    trénujte paměť, abyste si zapamatovali krátké básničky a říkanky;

    podporovat rozvoj artikulačního a hlasového aparátu, řečového dýchání, sluchové pozornosti;

    pomáhá dětem odpovídat na jednoduché otázky ("co?", "kdo?", "co dělá?") a složitější problémy.

Lekce je strukturována pomocí metod rozvoje řeči, jako je: „The Magic Box“, výstava ilustrací, kladení hádanek, memorování krátkých básniček a říkanek, artikulační gymnastika, dechová cvičení, hry s pískem a vodou, zodpovídání otázek na základě algoritmus.

Přípravné práce

V přijímací místnosti je vystavena truhla na poznámky. Děti a rodiče dostávají za úkol vymýšlet nová slova pro každý blok lekcí. Graficky znázorněte nové slovo na malém kousku papíru (rodiče vystupují společně s dětmi). Ráno, když přijdete do skupiny, vložte tento kus papíru do kouzelné truhly.

Pro lekci na téma „Ovoce“ musí rodiče se svými dětmi nakreslit ovoce a na zadní stranu k němu napsat hádanku a seznámit s ní dítě.

Seznamujeme děti s čistým jazykem:

Choo-choo-choo, choo-choo-choo

Zasadili třešeň švestku.

Cha-cha-cha, cha-cha-cha

A teď dozrála třešňová švestka.

Choo-choo-choo, choo-choo-choo

Sbíráme třešňové švestky.

Cho-cho-cho, cho-cho-cho

Půjčte si rameno.

Chi-chi-chi, chi-chi-chi

Udělali jsme šťávu z třešňových švestek.

Cha-cha-cha, cha-cha-cha

Třešňová švestka je užitečná pro každého.

Shrnutí lekce o vývoji řeči na téma: „Ovoce“

Cílová: podporovat rozvoj souvislé řeči.

úkoly:

    ujasnit a upevnit slova k tématu;

    upevnit dovednosti tvoření slov a skloňování;

    pomoci dětem odpovídat na otázky pomocí algoritmu.

Průběh lekce

Ahoj hoši! Podívejte se, kolik hostů k nám dnes přišlo, pojďme je pozdravit.

Kluci, kdo další k nám přišel? (Mishka a Bunny sedí na židlích u tabule a drží obálku).

Ano, to jsou naši stálí přátelé. Kluci, hele, dneska jsou nezvyklí, připravila pro nás Mishka něco v obálce (poznámky z kouzelné truhly). Otevřeme to a přečteme si to.

Kluci, naši přátelé nás zvou ke hře a řešení hádanek. (ukazujeme kresby, které nakreslily děti a jejich rodiče) bilingvní složka.

1.Kulatá, ryšavá

Rostu na větvi

Dospělí mě milují

A malé děti (jablko -alma )

(Pověste na tabuli obrázek jablka a řekněte, jaké to je se vším ovocem).

Světlé, sladké, nalité

2.Vše v krytu nalité!

Ne z továrny na cukrovinky

Z daleké Afriky (oranžový - )

3. Je velký, jako fotbalový míč,

Pokud je zralé, všichni jsou šťastní.

Chutná to tak dobře!

Co je to za míč? (vodní meloun -karbyz )

4. Modrá uniforma,

Žlutá podšívka

A uprostřed je to sladké (švestka -alkhory )

Výborně chlapci. Všechny hádanky byly vyřešeny.

Chlapi, jak se dá jedním slovem nazvat jablko, pomeranč, meloun, švestka? co to je? (ovoce).

Chlapi, kde rostou ovoce? (na stromech).

Jak se jmenují stromy, na kterých ovoce roste? (ovoce)

Kde rostou ovocné stromy? (na zahradě)

Jak se jmenuje zahrada, ve které je mnoho ovocných stromů? (Ovocný sad).

Výborně!

Fízminutka

Teď si trochu odpočineme a pohrajeme si.

Jdeme po cestě do zahrady

Natrháme zralá jablka

Natáhněte ruku a utrhněte jablko.

Vítr začal třást jabloní,

Je těžké utrhnout jablko.

Vyskočím a natáhnu ruku -

Rychle utrhnu jablko.

Kluci, dnes se vypravíme na výlet do pohádkového sadu. Jaké roční období je teď venku? (pozdní podzim). A navštívíme zahradu, kde je vždy léto.

Kluci, koho bychom měli pozvat na náš výlet? (M. a Z.)

Kluci, jsme tady na zahradě. Sedneme si do trávy.

Chlapi, jaké stromy rostou na zahradě? (jabloně, švestky, třešně, hrušky, pomerančovník)

Jaké plody rostou na jabloních, hrušních, třešních, švestkách atd.?

Výborně!

HryA"pamlsky"

Postavme se do kruhu a zahrajme si hru "Pochoutky" (Míčová hra)

Děti stojí v kruhu. Učitel hodí míč a ptá se: Jaký druh pomerančového džusu? - oranžová“ a tak dále s každým dítětem.

Teď si pomalu sedneme do trávy. Chlapi, podívejte se pozorně, jsou naše plody všechny stejné? (Ne)

Jak se ovoce od sebe liší? (tvar, barva, velikost)

Jaký tvar mají plody? (kruh, ovál)

Kluci, jakou barvu mají plody? (červená, žlutá, modrá, oranžová atd.)

Jak se plody liší velikostí? (velký malý).

Kluci, naši přátelé vás zvou k další hře. Chtějí, abyste šli do sadu a řekli jim, jaké ovoce tam rostou, a kouzelný dům vám s tím pomůže (odpovídání na otázky pomocí centrického algoritmu).

Nyní zkusme udělat šťávu z ovoce, jako je třešňová švestka (děti opakují frázi po učiteli).

Choo-choo-choo, choo-choo-choo

Zasadili třešeň švestku.

Cha-cha-cha, cha-cha-cha

Dozrála třešňová švestka.

Choo-choo-choo, choo-choo-choo

Sbíráme třešňové švestky.

Cho-cho-cho, cho-cho-cho

Půjčte si rameno.

Chi-chi-chi, chi-chi-chi

Udělali jsme šťávu z třešňových švestek.

Cha-cha-cha, cha-cha-cha

Třešňová švestka je užitečná pro každého.

Kluci, o čem jsme dnes mluvili?

kam jsme cestovali?

Proč se zahradě říká ovocný sad?

Chlapi, kde prodávají ovoce? (v obchodě)

Kluci, byli jste skvělí, když jste mi vyprávěli o ovoci, řešili všechny hádanky a připravovali lahodný džus!

Nyní je čas se osvěžit a ochutnat své oblíbené ovoce (ovocné pochoutky).